تولیدات بخش حیوانات آزمایشگاهی

موش سفيد کوچک آزمايشگاهي (سوري)

کاربرد موش هاي کوچک آزمايشگاهي در پژوهش هاي زيست شناختي از سده نوزدهم به بعد به تدريج پشرفت نمود در ابتدا موش را به صورت تفنني پرورش مي دادند سپس اين کار به کاوش در ويژگي هاي نژادي (گونه ها و زيرگونه ها) و بررسي توارث در موشها منجر شد.

موش سوري به مراتب بيش از ساير پستانداران به عنوان پستاندار آزمايشگاهي بکار مي رود. موش اين موقعيت منحصر بفرد را مديون اندازه کوچک و باروري بالايش است و از نظر خلقت شيبه انسان است. (جداي از دندانهاي جوشي بسيار اختصاصي شده اش که مخصوص اوست). موش بسهولت خودش را براي اهلي شدن و زندگي در قفس سازگار کرده است و اين خصوصيت باعث شده است که موش ارزانترين و قابل دسترس ترين پستاندار آزمايشگاهي محسوب شود

زمينه پژوهش:

· پژوهشهاي وراثتي

· پژوهشهاي مربوط به سرطان

· بيماريهاي عفوني و آزمايشهاي تشخيصيموش کوچک همخون C57BL/6

اين نژاد به رنگ سياه بوده و از نوع همخون مي باشد و روش تكثير آن به شيوه خواهر × برادر است. اين موش داراي زندگي طولاني بوده و در برابر تومورها نسبتا مقاوم مي باشد. اين سوش بطور عمده بعنوان سوش پايه براي توليد موشهايي که موتاسيونهاي خودبخودي را بوجود مي آورد بکار مي رود. همچنين بطور گسترده اي در تحقيقات بيولوژي قلبي – عروقي، ديابت و چاقي، ژنتيک، ايمني شناسي، نوروبيولوژي و .... بکار مي رود.

از ويژگيهاي اين نژاد:

· داشتن حساسيت بالا نسبت به رژيمهاي غذايي چاق كننده، ديابت تيپ 2 و آترواسكلروزيس

· ميزان شيوع بالاي ميكروفتالمي

· تراكم استخواني پايين

· هيدروسفالي ارثي و بد بسته شدن دهان

· تحمل نسبت به الكل و مورفين

· كاهش شنوايي ديررس

· موريزش وابسته به overgrooming

موش سفيد بزرگ آزمايشگاهي يا موش رت ( Rat Wistar )

از نظر تعداد حيوانات مورد استفاده در پژوهشهاي بيومديکال موش رت به عنوان دومين حيوان آزمايشگاهي شمرده مي شود اين موشها به راحتي با روشهاي پژوهشي سازگاري پيدا مي کنند. رت هاي آزمايشگاهي امروزي در حقيقت نسل اهلي شده Rattus norvegicus هستند. تا سال 1800 ميلادي اين حيوانات براي پرورش ، افزايش نسل و متعاقب آن براي انجام مطالعات نوروآناتومي در آمريكا و اروپا مورد استفاده قرار مي گرفتند.در اواخر قرن 19 و اوايل قرن 20 بود كه دسته ها و سويه هاي منفرد و شخصي براي شروع كار انتخاب شده و به كار گرفته شدند. اختلافات متمايزكننده اي بين جوندگان وحشي و آزمايشگاهي وجود دارد. براي مثال، رتهاي آزمايشگاهي داراي غدد هيپوفيز و آدرنال كوچك، بلوغ جنسي زودرس، عدم وجود چرخه فصلي توليد مثلي، باوري بهتر نسبت به رت هاي وحشي آزاد هستند و طول عمر كمتري از آنها دارند.

قدرت شنوايي بالاي آنها سبب شده که آنها نسبت به اصوات ماوراء صوت و فرکانسهاي بالا حساس باشند. بينايي آنها ضعيف، نسبت به تشخيص رنگ ناتوان مي باشند. از موش رات در بررسي هاي فيزيولوژيکي، تحقيقات دندانپزشکي، ارزيابي و بررسي دارويي و سرطان شناسي و ...استفاده مي شود.

خرگوش سفيد نيوزلندي (New Zealand White Rabbit)

از زمانهاي گذشته خرگوش در پژوهشها به طور گسترده اي استفاده شده است از جمله آن پاستور نخاع خشک شده خرگوشهايي را که به طور آزمايشي به ويروس هاري آلوده کرده بودند به تعدادي سگ تزريق کرد و مشاهده نمود که اين حيوانات نسبت به ويروس زنده از خودشان مقاومت نشان دادند.

يکي از نژادهاي اهلي شده خرگوش اروپايي (Oryctolagus cuniculus) مي باشد. نيوزلند وايت آلبينو معمولترين نژاد براي مصرف در تحقيقات بيومديکال است زمينه هاي مختلف تحقيقات بيومديکال شامل جنين شناسي، سم شناسي ، ويروس شناسي و .... مي باشد. همچنين اين خرگوش بطور گسترده در تستهاي سلامت ( پيروژني، تراتوژنيسيتي و....) کاربرد دارد. کاربرد روزمره و عمده خرگوشها استفاده در سرم شناسي است چرا که آنها قادر به توليد آنتي باديهاي مختلف در پاسخ به انواع آنتي ژنها هستند.
خوکچه هندي GUINEA PIG

خوكچه هندي: نام علمي Cavia porcellus

يک پستاندار از راسته جوندگان Rodentiaو زير راسته Hystricomoprpha، و خانواده Caviidae مي باشد.

نام خوکچه هندي از ديرباز با تحقيقات مترادف بوده و به عنوان منبع غذايي اهميت به سزايي داشته است . امروزه نيز خوكچه هندي در بسياري از مناطق آمريكاي جنوبي نگهداري مي شود . خوكچه هندي براي اولين بار در اواخر قرن 18 ميلادي توسط لاووازيه براي اندازه گيري توليد گرما استفاده گرديد . مهمترين كاربرد هاي خوكچه هندي به عنوان مدل حيواني در تحقيقات و توليدات پزشكي

عبارتند از مطالعات ايمونولوژي: بررسي مكانيسم هاي ايمني زايي نسل هاي جديد انواع واكسن BCG . مطالعات كمپلمان ها - واكنش هاي آنافيلاكسيك -

مطالعات عفوني: در بيماري هاي عفوني همچون بروسلوز ، مشمشه، ديفتري،سل، تيفوس آندميك و ...

- مطالعات تغذيه اي:

در كمبود هاي ويتامين هاي C و اسيد فوليك : به دليل نياز ها وشباهت هاي آنزيمي مربوطه در انسان و خوكچه هندي.

بررسي هاي اسيدهاي امينه: مانند آرژنين

مطالعات المان هاي خوني: مانند پتاسيم.

- مطالعات شنوايي: بررسي هاي اتولوژي: به دليل مشابهت بسيار ساختار حلزون گو ش داخلي و گوش بيروني

- مطالعات ژنتيكي: بررسي رنگدانه هاي جلدي.

- مطالعات فارماكولوژي: منبع شناخته شده براي تهيه و توليد کمپلمان سرم ، پلي كلونال آنتي بادي

آزمون هاي كنترل كيفيت فرآورده هاي دارويي مانند آزمون هاي Abnormal Toxicityبرخي فرآورده هاي تزريقي

آزمون هاي كنترل كيفيت واكسن ها مانند آزمون هاي Safety ,Innocuity واكسن BCG هپاتيت B، ديفتري و....
نیود مایس( nude mice )

این حیوان آزمایشگاهی برهنه یک موتانت ژنتیکی می باشد که غده تیموس آن را برداشته و به این ترتیب سیستم ایمنی حیوان را با کاهش میزان زیادی از سلولهای T حیوان، مهار و محدود می سازند. فنوتیپ حیوانات فوق الذکر بصورت ظاهر بیرونی فاقد موی بدن تظاهر می یابد که اصطلاحاً آن را Nude (برهنه) می نامند. این حیوان برهنه در تحقیقات حیوان با ارزشی می باشد، زیرا می تواند تعداد بسیاری از پیوندهای بافتی یا توموری را بدون هیچگونه پاسخ رد پیوندی دریافت نماید. این نوع از پیوندها بطور معمول در تحقیقات برای آزمایش کردن فرضیات روشهای جدید درمان تومورها بکار می روند. لذا حیوانات آزمایشگاهی برهنه در آزمایشگاه برای بدست آوردن نگرش جدید نسبت به سیستم ایمنی در مواردی نظیر سرطان خون، تومورهای جامد، ایدز و سایر اشکال نقص سیستم ایمنی همانند جذام بکار گرفته می شود.

نژاد های موجود :

Balb/c nu
B6 nu

نوشته شده در تاریخ ۱۰:۵۲:۵۱ | ۱۳۹۴/۹/۳