هاری

کلمه هاری سرچشمه از کلمه لاتین rabere. Rabere به معنی یا خشم بیحوصلگی حرف زدن است و ممکن است ریشه در زبان سانسکریت کلمه rabhas داشته باشد، که به معنی به انجام خشونت میباشد.. یونانی ها از نام هاری lyssa یا lytta، که به معنی دیوانگی یا جنون است نام میبرند. این بدان معنی است که جنون در طب سنتی ایران نیز می باشد. این بیماری کشنده یک بیماری ویروسی مشترک انسان و دام است که حیوانات اهلی و وحشی را آلوده کرده است.در طی این بیماری تغییرات التهابی حاد و کشنده در مغز ایجاد گشته که در نهایت منجر به مرگ مبتلایان می گردد مبتلایان از طریق تماس نزدیک با بزاق آلوده از طریق گزش یا خراش و ندرتا از طریق نسوج مخاطی و جفت آلوده به ویروس و تنفس و پیوند اعضاء هم این ویروس را بدرون خودانتقال میدهند.

. هاری در حال حاضر به استثنای Antarctica در تمام قاره ها دیده شده است، اما بیش از 95٪ از مرگ و میر بشر در آسیا و آفریقا رخ می دهند. 55،000 نفر هر ساله از هاری میمیرند،که به طور متوسط یک مورد مرگ در هر 10 دقیقه است. درکشور، ما هم مشکل هاري وحشي و هم گرفتار هاري اهلي مي­باشيم. هاري حيواني به صورت آندميک در تمام استان­هاي کشور کم و بيش وجود دارد اما در مناطق جنگي و کوهستاني شيوع آن بيشتر است. مخازن هاري وحشي در نقاط کوهستاني گرگ و روباه مي­باشد. مخازن هاري شهري معمولاً سگ­هاي ولگرد و در موارد کمي گربه­ها هستند. ضمناً هر ساله تعداد زيادي از دام­هاي اهلي در اثر ابتلاي به هاري تلف شده و زيان هاي اقتصادي فراواني را بوجود مي آورند.

مخازن بیماری هاری در ایران

کلیه حیوانات خونگرم پستاندار چه وحشی و چه اهلی اعم از گوشت خوار ـ علف خوار ـ جوندگان (خفاش، راسو، سگ ، گاو، شتر، شغال و ... ) به این بیماری حساس می باشند.

مخزن اصلی هاری در ایران گوشت خواران وحشی خصوصا گرگ ها و شغال ها می باشند. به طوری که اولین نمونه هاری در ایران در گرگ ها مشاهده شد. پس از ابتلای این گوشت خواران وحشی در طبیعت این حیوانات با آلوده کردن سگ ها و حیوانات اهلی آنها را به هاری مبتلا خواهند نمود.

در ایران ٦٧٪ موارد ابتلا به هاری در سگ و سپس در گرگ و دیگر حیوانات مشاهده می شود

روند سالانه حيوان‌گزيدگي در ايران رو به افزايش است؛ به‌طوري‌كه در 100000 نفر جمعيت، اين ميزان از 1/35 مورد به 151 مورد رسيده ‌است. براساس بررسي‌هاي آماري در استان‌هـای مختلف، بيش از 85% از مـوارد حيـوان‌گزيدگی تـوسط سگ اتفاق ‌می‌افتد كه بيشتر اين موارد به سگ‌های خانگی و سگ گله اختصاص‌ دارد و متأسفانه ‌علت اصلی آن، عدم قلاده‌ گذاری‌ است.

نوشته شده در تاریخ ۱۱:۵۰:۳۹ | ۱۳۹۴/۹/۳