تاریخچه

انستیتو پاستور موسه ای غیر انتفاعی در فرانسه است که برای پژوهش در زمینه‌های زیست‌شناسی و میکروارگانیسم‌ها و بیماری‌ها و واکسن‌ها از سال 1887 تشکیل شده است. این موسسه بنام بنیان‌گذار و نخستین رئیس آن لوئی پاستور نام گذاری شده است. انستیتو پاستور بیش از یک قرن در خط مقدم مبارزه با بیماری‌های عفونی قراردارد از سال 1908 تاکنون، 10 نفر از دانشمندان انستیتو پاستور برنده جایزه نوبل فیزیولوژی و پزشکی شده‌اند که به عنوان آخرین نمونه در سال 2008 این جایزه به صورت مشترک به دو محقق این موسسه تعلق گرفته است.

انستيتو پاستور ايران موسسه اي تحقيقاتي توليدي و آموزشي است كه با هدف تامين بهداشت و سلامت جامعه در سال 1299 تاسيس شد در آن زمان ضرورت تاسيس موسسه اي علمي كه بتواند در زمينه هاي واگير فعاليت داشته و قادر به توليد برخي از واكسن ها باشد احساس مي شد بر اين اساس در تاريخ 23 اكتبر 1919 ميلادي (1298 شمسي) مذاكرات لازم بين هيات هاي ايراني و فرانسوي در انستيتو پاستور پاريس صورت گرفت و در تاريخ20 ژانويه 1920 ميلادي (1299 شمسي) قرارداد همكاري بين دو كشور به امضا رسيد. از اين زمان فعاليت رسمي انستيتو پاستور ايران آغاز شد كه اين فعاليت به لحاظ كمي و كيفي همچنان در حال گسترش است.

پژوهشکده شمال انستیتو پاستور یکی از شعبه های انستیتوپاستورایران می باشد که با همت گروهی از خیرین شهرستان آمل در زمینی بالغ بر 23000 متر مربع که تقریبا 4500 متر مربع آن فضای فیزیکی، آزمایشگاه های تشخیص تخصصی و پژوهشی می باشد درسال 1373 در شهرستان آمل تاسیس گردید. ماموریت سازمانی پژوهشکده شمال ارائه خدمات پژوهشی، آموزشی، تولیدی، تشخیص تخصصی، مرکز رشد و رایانش زیستی به 5 استان شمالی ( اردبیل، گیلان، مازندران، گلستان و سمنان ) می باشد.

نوشته شده در تاریخ ۱۸:۲۳:۳۵ | ۱۳۹۴/۹/۴