حیوانات آزمایشگاهی

معرفی تولیدات بخش علوم حیوانات آزمایشگاهی 

موش سفید کوچک آزمایشگاهی (سوری)

کاربرد موش های کوچک آزمایشگاهی در پژوهش های زیست شناختی از سده نوزدهم به بعد به تدریج پشرفت نمود در ابتدا موش را به صورت تفننی پرورش می دادند سپس این کار به کاوش در ویژگی های نژادی (گونه ها و زیرگونه ها) و بررسی توارث در موشها منجر شد.

موش سوری به مراتب بیش از سایر پستانداران به عنوان پستاندار آزمایشگاهی بکار می رود. موش این موقعیت منحصر بفرد را مدیون اندازه کوچک و باروری بالایش است و از نظر خلقت شیبه انسان است. (جدای از دندانهای جوشی بسیار اختصاصی شده اش که مخصوص اوست). موش بسهولت خودش را برای اهلی شدن و زندگی در قفس سازگار کرده است و این خصوصیت باعث شده است که موش ارزانترین و قابل دسترس ترین پستاندار آزمایشگاهی محسوب شود

زمینه پژوهش:

  • پژوهشهای وراثتی
  • پژوهشهای مربوط به سرطان
  • بیماریهای عفونی و آزمایشهای تشخیصی

 

موش سفید بزرگ آزمایشگاهی یا موش رت ( Rat Wistar )

از نظر تعداد حیوانات مورد استفاده در پژوهشهای بیومدیکال موش رت به عنوان دومین حیوان آزمایشگاهی شمرده می شود این موشها به راحتی با روشهای پژوهشی سازگاری پیدا می کنند. رت هاي آزمايشگاهي امروزي در حقيقت نسل اهلي شده Rattus norvegicus هستند. تا سال 1800 ميلادي اين حيوانات براي پرورش ، افزايش نسل و متعاقب آن براي انجام مطالعات نوروآناتومي در آمريكا و اروپا مورد استفاده قرار مي گرفتند.در اواخر قرن 19 و اوايل قرن 20 بود كه دسته ها و سويه هاي منفرد و شخصي براي شروع كار انتخاب شده و به كار گرفته شدند. اختلافات متمايزكننده اي بين جوندگان وحشي و آزمايشگاهي وجود دارد. براي مثال، رتهاي آزمايشگاهي داراي غدد هيپوفيز و آدرنال كوچك، بلوغ جنسي زودرس، عدم وجود چرخه فصلي توليد مثلي، باوري بهتر نسبت به رت هاي وحشي آزاد هستند و طول عمر كمتري از آنها دارند.

قدرت شنوایی بالای آنها سبب شده که آنها نسبت به اصوات ماوراء صوت و فرکانسهای بالا حساس باشند. بینایی آنها ضعیف، نسبت به تشخیص رنگ ناتوان می باشند. از موش رات در بررسی های فیزیولوژیکی، تحقیقات دندانپزشکی، ارزیابی و بررسی دارویی و سرطان شناسی و ...استفاده می شود.

 

C57BL/6

اين نژاد به رنگ سياه بوده و از نوع همخون مي باشد و روش تكثير آن به شيوه خواهر × برادر است. اين موش داراي زندگي طولاني بوده و در برابر تومورها نسبتا مقاوم مي باشد. اين سوش بطور عمده بعنوان سوش پايه براي توليد موشهايي که موتاسيونهاي خودبخودي را بوجود مي آورد بکار مي رود. همچنين بطور گسترده اي در تحقيقات بيولوژي قلبي – عروقي، ديابت و چاقي، ژنتيک، ايمني شناسي، نوروبيولوژي و .... بکار مي رود.

از ويژگيهاي اين نژاد:

  • داشتن حساسيت بالا نسبت به رژيمهاي غذايي چاق كننده، ديابت تيپ 2 و آترواسكلروزيس
  • ميزان شيوع بالاي ميكروفتالمي
  • تراكم استخواني پايين
  • هيدروسفالي ارثي و بد بسته شدن دهان
  • تحمل نسبت به الكل و مورفين
  • كاهش شنوايي ديررس
  • موريزش وابسته به overgrooming

 

Balb/c

 

اين نژاد از نظر ظاهري سفيد (آلبينو يا بدون رنگدانه ملانين ) بوده و از نوع همخون مي باشد. روش تكثير آن به شيوه خواهر× برادر مي باشد. اين نژاد براي توليد آنتي باديهاي مونوكلونال كاربرد داشته و بعضي از انواع اين نژاد نسبت به ليستريا، ليشمانيا و بعضي گونه هاي تريپانوزوما حساس مي باشد.

 

- موش ترانسژنیک

nude mice

B6 nude

این حیوان آزمایشگاهی برهنه یک موتانت ژنتیکی می باشد که غده تیموس آن را برداشته و به این ترتیب سیستم ایمنی حیوان را با کاهش میزان زیادی از سلولهای T حیوان، مهار و محدود می سازند. فنوتیپ حیوانات فوق الذکر بصورت ظاهر بیرونی فاقد موی بدن تظاهر می یابد که اصطلاحاً آن را Nude (برهنه) می نامند. این حیوان برهنه در تحقیقات حیوان با ارزشی می باشد، زیرا می تواند تعداد بسیاری از پیوندهای بافتی یا توموری را بدون هیچگونه پاسخ رد پیوندی دریافت نماید. این نوع از پیوندها بطور معمول در تحقیقات برای آزمایش کردن فرضیات روشهای جدید درمان تومورها بکار می روند. لذا حیوانات آزمایشگاهی برهنه در آزمایشگاه برای بدست آوردن

نگرش جدید نسبت به سیستم ایمنی در مواردی نظیر سرطان خون، تومورهای جامد، ایدز و سایر اشکال نقص سیستم ایمنی همانند جذام بکار گرفته می شود.

B6 nude

§ Foxn1nu mutation backcrossed to the C57BL/6NTac inbred strain for ten generations

§ Tissues from the C57BL/6 Nude can be transplanted onto normal C57BL/6 mice

§ The autosomal recessive nude gene in homozygous (nu/nu) mice causes the lack of fur and an abnormal thymus. The deficiency in T cell function allows athymic mice to accept and grow xenografts as well as allografts of normal and malignant tissues. Heterozygous (nu/+) animals carry the recessive nude gene on one chromosome only and therefore have a normal thymus triggered immune system

 

 

 

Model Description

 

The NIH Animal Genetic Resource received the B6 Nude Spontaneous mutant model in 1980. The mice were backcrossed eighteen generations (N18). In 2007 an additional backcross was completed to bring to N10.

 

Origin

 

 

Black

Color

Production Site

Health Report Group

Taconic Health Standard

 

Germantown, New York

IBU5

Restricted Flora

 

Tornbjerg, Denmark

EBU131

Restricted Flora

 

 
       

B6NU Health Report Groups

 

 

 

 

نوشته شده در تاریخ ۲۳:۳۳:۲۰ | ۱۳۹۴/۹/۵