هاری بیماری است که از حیوانات به انسان منتقل می شود که عامل آن یک ویروس است. 

دو نوع نشانه بالینی برای تظاهرات بیماری هاری وجود دارد خشمگین و فلجی، نوع خشمگین بیماری هاری متداول ترین حالت در هاری انسانی است.

لمه هاری سرچشمه از کلمه لاتین rabere. Rabere به معنی یا خشم بیحوصلگی حرف زدن است و ممکن است ریشه در زبان سانسکریت کلمه rabhas داشته باشد، که به معنی به انجام خشونت میباشد.. یونانی ها از نام هاری lyssa یا lytta، که به معنی دیوانگی یا جنون است نام میبرند. این بدان معنی است که جنون در طب سنتی ایران نیز می باشد. این بیماری کشنده یک بیماری ویروسی مشترک انسان و دام است که حیوانات اهلی و وحشی را آلوده کرده است.در طی این بیماری تغییرات التهابی حاد و کشنده در مغز ایجاد گشته که در نهایت منجر به مرگ مبتلایان می گردد مبتلایان از طریق تماس نزدیک با بزاق آلوده از طریق گزش یا خراش و ندرتا از طریق نسوج مخاطی و جفت آلوده به ویروس و تنفس و پیوند اعضاء هم این ویروس را بدرون خودانتقال میدهند.

هاری در حال حاضر به استثنای Antarctica در تمام قاره ها دیده شده است، اما بیش از 95٪ از مرگ و میر بشر در آسیا و آفریقا رخ می دهند. 55،000 نفر هر ساله از هاری میمیرند،که به طور متوسط یک مورد مرگ در هر 10 دقیقه است. درکشور، ما هم مشکل هاری وحشی و هم گرفتار هاری اهلی می­باشیم. هاری حیوانی به صورت آندمیک در تمام استان­های کشور کم و بیش وجود دارد اما در مناطق جنگی و کوهستانی شیوع آن بیشتر است. مخازن هاری وحشی در نقاط کوهستانی گرگ و روباه می­باشد. مخازن هاری شهری معمولاً سگ­های ولگرد و در موارد کمی گربه­ها هستند. ضمناً هر ساله تعداد زیادی از دام­های اهلی در اثر ابتلای به هاری تلف شده و زیان های اقتصادی فراوانی را بوجود می آورند.